5 : Vergil

دو برادر در بالای برجی که از زمین سر در آورده است در حال شمشیر زنی و مبارزه هستند؛ باران باعث شده است که موهای ورژیل همانند دانته صاف شود و نتوان آن ها را از یک دیگر تشخیص داد.


شاید تنها باری که مبارزه با شخصیت اصلی منفی بازی در دموی اولیه نمایش داده می شود، در DMC 3 بوده است. اما نه تنها چیزی از ارزش آن کم نمی کند، بلکه باعث می شود برای رسیدن به آن لحظه در طول بازی بی قرار باشید.


مبارزه دو برادر که یکی از بهترین مبارزات تاریخ هک اند اسلش را رقم می زند از جذاب ترین صحنه های کلی سری به شمار می رود. تناقض فکری و تشابه فیزیکی دو شخصیت به علاوه شخصیت پردازی بسیار قوی، باعث شد ورژیل در کنار دانته به خوبی بدرخشد؛ شاید حتی بیشتر.
4 : Zeus
سری خدای جنگ به داشتن باس فایت های متعدد و جذاب شهرت دارد. اما در نسخه سوم کریتوس تمام خدایان باقی مانده در المپوس را به خاک و خون می کشد؛ و هر کدام آن ها در بستر یک مبارزه تمام عیار و به یادماندنی صورت می گیرد.


ولی در راس تمام این مبارزات، رویارویی او با خدای خدایان و پدرش، زئوس، اوج هنر طراحی مراحل را به رخ می کشد. مبارزه ای نفس گیر و سخت که البته نکته جالبی دارد؛ پس از چندین دقیقه زمانی که بالاخره زئوس تسلیم می شود زاویه دوربین به اول شخص تغییر می کند و علامت زدن دکمه دایره به نمایش در می آید.


با هر بار زدن دکمه، مشت های سنگین کریتوس صورت بی رمق پدرش را نوازش می کند و این بستگی به شما دارد که چه زمانی دست از انتقام گرفتن بر دارید و او را از رنج و دردش رهایی دهید.


پایانی شایسته برای عنوانی که المپوس را خالی از هر خدایی کرد، البته هر خدایی به جز خدای جنگ.
3 : Nemesisمگر می شود در رابطه با باس فایت های به یادماندنی حرفی بزنیم و سری رزیدنت اویل در میان گزینه ها نباشد؟ آن قدر مبارزات خاطره انگیز در دل این سری وجود دارد که انتخاب یکی از آن ها واقعا مشکل است.


برای مثال مبارزه با البرت وسکر در نسخه پنجم می توانست گزینه دیگر این رتبه باشد ولی خاطرات و نوستالژی باعث شد تا به سراغ تایرنت بی اعصاب و دوس داشتنی، نمسیس برویم.


اگر نسخه سوم رزیدنت را تجربه کرده باشید، هنوز هم می توانید فریاد های استارز نمسیس و افزایش ضربان قلبتان را با شنیدن صدای هولناک دویدنش به یاد آورید.


در واقع شما می توانید هر کجا که او حضور دارد با او مبارزه کنید و پس از شکست دادنش او برای مدتی شما را به حال خودتان رها خواهد کرد؛ اما منطق حکم می کرد که تا جایی که بازی اجازه می داد از او فرار کنیم.


هنوز هم این غول صورت دوخته و بازوکا به دوش ما از محبوب ترین شخصیت های منفی سری رزیدنت اویل و البته تاریخ بازی های ویدیویی به شمار می رود.
2 : Psycho Mantisشاید خلاقیت و نوآوری صورت گرفته در این باس فایت باعث شد تا آن را مستحق جایگاه اش بدانیم. Psycho Mantis کاراکتری است که قدرت کنترل ذهن دیگران را دارد؛ و شما این قدرت را در طول مبارزه به طور کامل حس خواهید کرد.


اول از همه او کنترل اسنیک را از دست شما می گیرد؛ سپس با لرزش دسته به طور «فیزیکی» باعث می شود که شما نتوانید در واقعیت کنترلر را نگه دارید. پس از اینکه کنترل کاراکترتان را از شما سلب کرد، او با شما صحبت می کند!


و شروع به خواندن اطلاعات ذخیره شده بر روی مموری کارتتان می کند و در رابطه با آن ها نظر می دهد! بعد از همه این ها او توسط اسنیک، مریل را می کشد تا شما بازنده مبارزه باشید.


تنها راه شکست او فکر کردن بیرون از بستر بازی است؛ شما باید کنترلر را از شیار 1 دستگاه جدا و به شیار 2 متصل می کردید! در این صورت او دیگر نمی توانست افکار شما را بخواند و به راحتی او را از پای در می آوردید.


کوجیما نه تنها با این طراحی پست-مدرن دیوار چهارم را شکست، بلکه آن را نابود کرد؛ و این اتفاق در بازی ای صورت گرفت که تقریبا 20 سال پیش منتشر شده است.
1 : The Boss
رتبه اول لیست باز هم به یک مبارزه از سری Metal Gear Solid تعلق دارد؛ آنقدر باس فایت خاطره انگیز در این سری وجود دارد که بتوانیم چنین لیست مشابهی را تنها برای این فرانچایز درست کنیم. مبارزه با کاراکتر Boss در متال گیر سالید 3 سخت نبود اما به دلیل بستر داستانی ای که وجود داشت به شدت خاطره انگیز و حماسی بود.


کشتن زنی که مادر معنوی قهرمان داستان است و در ادامه کشف راز بزرگی که موجب می شد که بفهمیم چه فداکاری ای برای کشورش کرده است هنر داستان سرایی کوجیما را به رخ می کشد.


کارگردانی صحنه و طراحی محیط شاهکار است؛ زمینی پوشیده شده از گل های سفیدی که پس از کشتن Boss قرمز می شوند و تعلیق کشیدن ماشه به دست اسنیک همه و همه عناصر تشکیل دهنده این اثر هستند.


پس از این اتفاق بود که به اسنیک لقب Big Boss داده شد؛ لقبی که او هیچ علاقه ای به آن نداشت. وجود یکی از جالب ترین Easter Egg های سری هم به بهتر شدن این تجربه کمک کرده اند.


در محیط مبارزه، 3 مار به اسم های سالید و سالیدیوس و لیکوئید حضور دارند که به نام های فرزندان اسنیک اشاره دارند که با شکار آن ها و خوردنشان می توانید خط سلامتی خود را پر کنید. تمامی این موارد دست به دست هم داده اند تا زیباترین باس فایت در میان بازی ها پدید بیاید.